A Nou Camp stadion

A httr (1948-1954)
Habr az els vlemnyek mr 1948-ban napvilgot lttak egy j stadion ptsrl, az risi rdekldssel vrt magyar sztr, Kubala Lszl 1950. jniusi rkezse nyilvnvalv tette, hogy a Bara kintte a Les Corts Stadiont. A rgi plyt, melyet 1922-ben ltestettek, nhny talakts utn 60.000 nz befogadsra volt kpes, s a tovbbi bvtse gyakorlatilag lehetetlen volt. Ezrt az Agust Montal Galobart vezette FC Barcelona igazgatsga 1950. szeptember 19-n megvsrolt egy flddarabot Maternitat kzelben, elg kzel a rgi Les Corts plyhoz.
Egy kellemetlen idszak kvetkezett, amikor az j stadion bizottsga megvltoztatta elkpzelst a projekt helysznrl, s a Diagonal tetejn fekv terlet mellett dnttt. Az gyintzkkel folytatott alkudozsok nem sok eredmnyre vezettek s sosem jutottak el egy vgleges megllapodshoz. A vita Francesc Mir-Sans megvlasztsig folytatdott (1953. november 14.). Az j elnk klnsen ragaszkodott hozz, hogy az j stadion terveit azonnal valra kell vltani, s hivatalba lpse utni egyik els dntsben kijellte az j terletet, nem a Diagonal tetejn, hanem az 1950-ben megvsrolt parcelln. Ezutn mrcius 28-n 60.000 szurkol eltt lefektette a Nou Camp alapkvt, melyet a barcelonai rsek szentelt fel.
Az ptkezs (1954-1957)

Az j stadion terveinek elksztst Francesc Mitjans Mir, Josep Soteras Mauri s Lorenzo Garca Barbn ptszekre bztk. A klub az INGAR SA cget bzta meg a kivitelezssel, akik 66,5 milli pezetrt vllaltk el a ltestmny felptst msfl ven bell. Azonban a vgs kltsgek tetemesen meghaladtk az ajnlatban szereplt, s elrte a 288 milli pezett. Az sszeget folyamatos bankklcsnk segtsgvel elteremtettk, gy felplhetett a stadion, de a klubnak ezutn szmos ven t trlesztenie kellett az adssgt.
A felavats
1957. szeptember 24-re jelltk ki a stadion felavatsnak idpontjt. A szervezbizottsgnak - mely a nyitceremnia tervezsre alakult - kt elnke volt: Aleix Buxeres s Nicolau Casaus. Szeptember 21-n a Barcelonai Tancs nagytermben Jos Maria de Cosso, a Spanyol Kirlyi Akadmia tagja olvasta fel a kiltvnyt, mellyel hivatalosan megnyitotta az j stadion felavatsnak nnepsgt.
A fesztivl napjra a vros a klub szneibe ltztt. Az avats nnepi misvel kezddtt, majd Barcelona rseke, Gregorio Modrego felszentelte a stadiont. Rgtn ezutn a Gracienc krus elnekelte Handel (Messis) Hallelujah-jt, majd krbehordoztk a Montserrati Szuzanya kpt. A vilg sport s politikai mltsgainak sokasga lt az elnki pholyban Francesc Mir-Sans mellett, belertve a kzlekedsi minisztert, a sportminisztert, Barcelona polgri kormnyzjt s polgrmestert. Ez a jelentos esemny elg volt, hogy ihletet mertsen a hres klt, Josep M. de Sagarra s megrja "Blau Grana" cmmel szonettjt. Emellett megalkottk a barcelonai stadion himnuszt Josep Badia dalszvege alapjn, melyet Adolf Caban zenstett meg.
A Nou Camp lelti mg nem kszltek el teljesen, de gy is 90.000 ember eltt nyltak meg. A nzok elott felvonultak az egyeslet egyes csoportjainak, Katalnia fociklubjainak s a Barcelona szurkoli csoportjainak kpviseli, valamint a klubhoz tartoz csapatok. Ezutn elnekeltk az elbb emltett himnuszt, majd fl tkor kvetkezett a stadionavat meccs az FC Barcelona s a Varsbl rkez lengyel csapat kztt. A Bara kezd tizenegye a kvetkez volt: Ramallets, Olivella, Brugu, Segarra, Vergs, Gensana, Basora, Villaverde, Martnez, Kubala s Tejada. A msodik jtkrszre a fellls az albbiakra mdosult: Ramallets, Segarra, Brugu, Gracia, Flotats, Bosch, Hermes, Ribelles, Tejada, Sampedro s Evaristo. A jtk a hazaiak 4-2-es gyzelmvel vgzdtt, ahol a glokat Eulogio Martnez (a 11. percben rgta a Nou Camp trtnetnek els gljt), Tejada, Sampedro s Evaristo szereztk.
A flidben 1.500 helyi nptncos tncolt, majd 10.000 galambot engedtek szabadon. Elkezddtt egy j korszak az FC Barcelona trtnelmben.
A Nou Camp fejlesztse
Megnyitsa ta a Nou Camp-ot naprl napra fejlesztik s alkalmass teszik az id mlsval felmerl jabb s jabb ignyek kielgtsre. Az vek alatt a klub megjtotta az ptmnyt s krnyezett, j ltestmnyeket pltek s a legmodernebb technikval szereltk fel a stadiont.
Amikor tadtk, a Nou Camp kapacitsa 93.053 f volt (az eredeti 150 ezres tervet feladtk), s a jtktr 107x72 mter nagysg volt. ptse sorn leginkbb betont s vasat hasznltak.
Az eltelt vek sorn fokozatosan bvtettk, az 1982-es spanyolorszgi vilgbajnoksg miatt 115.000 fre nveltk a befogadkpessgt. Fokozatosan kiptettk a sajt munkatrsai szmra szksges helyisgeket s a TV szobt. Az elnki pholy mellett az alaptvny tagjainak s magnclra is plt nhny erkly. Kiptettk a vilgtsi rendszert, az els reflektorfnyes meccset 1959. szeptember 23-n jtszottk a CDNA Sofia ellen. A nzk szrakozst modern kihangost berendezs s sznes, nagymret eredmnyjelz tbla szolgltatja. A ltestmny alatt kialaktott parkolban jelenleg 800 gpkocsi parkolst tudjk biztostani, emellett 8 lift segti a szurkolk mozgatst.
Napjainkban 98.787 lhelyen kvethetik figyelemmel a nzok a mrkzseket. A stadion legmagasabb pontja 48 mter, a ltestmny alapterlete pedig 55.000 m2.
Az 1998-99-es szezon sorn az UEFA "tcsillagos stadion" minstssel ismerte el a Bara otthonnak nagyszersgt. A stadionban a klub trtnett bemutat mzeumot s mvszeti galrit alaktottak ki, s a rgi jtkosok s a VIP vendgek sajt rszlegbl tekinthetik meg a mrkzseket.
Rendezvnyek
tadsa ta a Nou Camp rengeteg sport s kulturlis rendezvnynek adott otthont. II. Jnos Pl ppa misjn 120.000 hv vett rszt, de tbb hres knny- s komolyzenei elad is fellpett a kataln szentlyben. rdekessg, hogy 1963-ban a megszokottaktl eltren nem Madridban, hanem Barcelonban rendeztk a Franco tbornok tiszteletre kirt Generalisimo Kupa dntjt, melyen a Bara 3-1 arnyban legyzte a Real Zaragoza egyttest.1982-ben hazai plyn 100.000 nz eltt hdtotta el a KEK-et a Bara a Standard Liege ellenben. Tbb eurpai kupadntonek is otthont adott a stadion, 1972-ben a KEK dntoben jtszott a Glasgow Rangers s a Dinamo Moszkva (3-2). 1989-ben az AC Milan nnepelhette itt a BEK elhdtst, miutn 4-0-ra kittte a Steaua Bukarestet. Legutbb 1999-ben egy emlkezetes Bajnokok Ligja dntben diadalmaskodott a Manchester United a Bayern Mnchen felett (2-1).Az 1982-ben a Spanyolorszgban rendezett Labdarg Vilgbajnoksg nyitmrkozsnek volt helyszne a Nou Camp, s sszesen t meccset jtszottak ebben a stadionban. Az 1992-es barcelonai olimpia jtkok labdarg kzdelmeinek kzponti pontja volt a ltestmny, s 1992. augusztus 8-n itt jtszottk a Spanyolorszg - Lengyelorszg dntt, ahol a kataln csapat jtkosait is felvonultat hazaiak gyztek 3-2-re.Az utols nagy ceremnit a klub 100 ves vforduljn rendeztk. Az nnepsgek cscsaknt a Bara 2-2-es dntetlent rt el a brazil nemzeti tizenegy ellen. A meccs eltt a csapat sszes korbbi jtkosa felvonult a jtktrre.
Adatok a stadionrl:
Pontos befogadkpessg: 98772 f
Plya mrete: 105 x 68 mter |